​© 2014 Zdenka Luběnová, kouč osobního rozvoje

www.online-koucink.cz

Koučování jako způsob osobního růstu

Koučováním k úspěchu

 

Mnoho lidí se dnes setkává se stresem ať v práci tak i doma, a málokdo se umí zastavit a změnit tuto situaci natolik, aby se člověk cítil lépe a radostněji v každodenních záležitostech, ať už se jedná o banální záležitost nebo důležité rozhodnutí. Každý z nás, aniž bychom si to uvědomovali, se rozhodujeme každý den, co a jak uděláme, i když hodně rozhodnutí je nevědomých, aniž bychom o nich přemýšleli. Je důležité se během dne všímat, jaká děláte rozhodnutí, protože malá rozhodnutí, které děláte systematicky a pravidelně, Vám přinesou dříve nebo později podobný výsledek tomu, co jste dělali nebo neudělali. Neboli, pokud po něčem toužíte, a nejste momentálně s něčím spokojeni, podívejte se jak a co během dne děláte a jaké jsou Vaše rozhodnutí. Situace, která se Vám neblíbí jde změnit, ale ten krok dopředu nikdo neudělá za Vás, je nutné se podívat na to, co jste dělali až doposud a co nefunguje a je nutné začít dělat věci jinak a tak, aby fungovaly a vy jste viděli po určitém čase měřitelné výsledky v tom směru, kterým si přejete jít. 

 

V koučování se učí metoda SMART, podle které se určí, že cíle by měly být realistické a logické, ale já osobně mám ráda cíle, které jsou "osobním přáním a cílem" ať už v kterékoliv oblasti, protože tyto cíle Vám pomohou růst a na této cestě se naučíte další věci, které jste předtím nevěděli. A čím větší cíl, tím lépe.

 

 

Zamilujte se... do svého života

 

Není nic špatného na cílech, které jsou logické, ale z těchto cílů nebudete mít takový pocit úspěchu, jakmile jich dosáhnete. Je to něco, co si můžete zanalyovat a určit krok po kroku, ale když se bavíme o splnění si Vašeho přání, to se to jen těžko měří a analyzuje. Když jsem chodila k jiným lidem ohledně koučování, chodila jsem k člověku, který mi řekl, ať se vzdám toho, co chci a další negativí věci. Já s tím nesouhlasím a ať se Vám zdají Vaše cíle velké nebo malé, jsou Vaše a nenechte si je nikým vzít. Vaše cíle zaniknou jen pokud je necháte zaniknout uvnitř sebe ve vás samotných. Ostatní lidé můžou mít svůj názor, ale konečné rozhodnutí je vždycky na Vás! Jsem ráda, že dělám koučování a že jsem se nevzdala svého snu a ani Vy se svého snu nemusíte vzdát.


Moc se mi líbí jedna věta, kterou si také můžete někde napsat nebo zapamatovat:

 

"Miř na měsíc a pokud se netrefíš, stále zkončíš mezi hvězdami." Les Brown

 

Naplánujte si cíle v každé oblasti svého života, ale napište si je podle toho, čeho chcete dosáhnout, nikoliv podle toho, co je logické. Zamilujte se znovu do svého života a žijte svůj život jak nejlépe umíte a tak, aby jste si užili každý den a aby Váš život odpovídal Vaší představě. Jděte za svým cílem a snem, nikdo jiný to nemůže udělat za Vás. Vaše sny a cíle jsou jedinečné a orginální tak jako Vy.

 

 

Přeji Vám všechno nejlepší.

 

Zdenka Luběnová

Kouč osobního rozvoje